"TERHESSÉG ALATT NORMÁLISAN BEKÖVETKEZÕ VÁLTOZÁSOK
A terhesség egészséges szervezetben is változást okoz a pajzsmirigyen.
Az ókori egyiptomi orvosok vékony fûszálat kötöttek a fiatal asszony nyakára, s ha az elpattant a nyak vastagodása miatt, gyanították, hogy terhes lett…
A nyak megvastagodásának oka eredetileg jódhiányosabb területeken a terhesek fokozottabb vizelet jód ürítésébõl fakad - a pajzsmirigy térfogat növekedése elérheti a 30 %-ot. Ki kell emelnünk azonban, hogy a terhesség jelentõs, szembeszökõ pajzsmirigy nagyobbodással, strumával NEM jár együtt, ennek megjelenésekor pajzsmirigy betegség irányába történõ kivizsgálás szükséges. A pajzsmirigy túlmûködés a cukorbetegség után a második leggyakrabban kifejlõdõ hormonális rendellenesség terhesség során.
A magzat fejlõdésének korai idõszakában (11. hétig) a méhlepényen átjutó anyai pajzsmirigy hormonok felelõsek a megfelelõ fejlõdésért, késõbb a magzat saját, már kifejlõdött pajzsmirigye termeli a szükséges hormonokat(16. héttõl). Több fejlõdési rendellenesség lép fel az alacsonyabb hormonszintek mellett, mintha emelkedettek az értékek (utóbbiak egyéb, fõleg szívmûködéssel kapcsolatos szövõdményeket okozhatnak)
Alapjában véve bármilyen pajzsmirigy mûködési rendellenesség mellett kihordható a terhesség, ha bekövetkezik… Nehéz a teherbeesés pajzsmirigy túlmûködés és alulmûködés eseteiben. Ismételt spontán abortuszok esetén pedig a pajzsmirigy krónikus autoimmun gyulladására is érdemes gondolni.
TERHESSÉG ÉS PAJZSMIRIGY-TÚLMÛKÖDÉS
Minden 1000 terhes nõnél kb. 2 esetben alakul ki pajzsmirigy túlmûködés .
A pajzsmirigy túlmûködés ugyanúgy jelentkezik, mint egyébként, csak szembeötlõbb lehet a testsúlygyarapodás elmaradása illetve a kifejezett testsúlycsökkenés jó étvágy mellett.
Szaporább szívmûködés, izzadékonyság, fáradékonyság, hõemelkedés, hajhullás, remegés egészíthetik ki a panaszokat. A betegséget alacsonyabb sTSH szint mellett emelkedett FT4 és FT3 vagy emelkedett FT4-index és FT3-index értékek mutatják laboratóriumi szempontból.
Amennyiben elõzetesen már kezelték pajzsmirigy túlmûködés miatt, a terhesség elsõ harmadában az átlagosnál sokkal nagyobb az esély a betegség kiújulására, ennek tudatában kell lennie.
Pajzsmirigy túlmûködés kezelése közben is teherbe eshet, ez nem jelenti a terhesség megszüntetésének indokát. A gyakorlat szerint a méhlepényen át nem jutó pajzsmirigy hormon termelést gátló gyógyszert adunk (ne bántsuk a magzati pajzsmirigy hormontermelést) - ilyen a propyl-thiouracil (Propycil). Sem ez a gyógyszer, sem a Metothyrin nevû készítmény nem okoz fejlõdési rendellenességet a magzaton.
Általános életviteli tanácsként említhetõ a fizikai kímélet, a megfelelõ folyadék bevitel, a meleg és a napsütés kerülése, jódtartalmú gyógyszerek és természetgyógyászati szerek kerülése.
A szapora szívdobogás miatt alkalmazott bétablokkoló gyógyszerek sem okoznak problémát a jól adagolt esetekben. Gyógyszeresen nehezen karbantartható (labilis) betegség esetén gyakran elvégzik a pajzsmirigy mûtétet a terhesség második és harmadik harmadának határán. A mûtét nem jár nagyobb veszéllyel sem az anyára, sem a magzatra.
Speciális eset, amikor a magzati szívhangok válnak szaporává, noha az anya pajzsmirigy hormonszintjei jók. Autoimmun hipertireózisban a pajzsmirigy mûködést fokozó fehérje anyagok átjuthatnak a méhlepényen s ezek okozhatják a magzati pajzsmirigy hormon túltermelést és struma kialakulást - ebben az esetben ad a kezelõ orvos méhlepényen átjutó, a magzati pajzsmirigy hormon termelést gátló Metothyrin nevû gyógyszert.
Terhesség alatt a hipertireózis szorosabb ellenõrzést igényel. Kiemelten fontos, hogy szülés körül mindenképpen normálisak legyenek a hormon szintek, mert normális szüléskor a fokozott megterhelés melletti emelkedett pajzsmirigy hormonok kritikus helyzetbe hozhatják a szülõ nõ szívét.
Szülést követõen a pajzsmirigy túlmûködés fellángolhat, 2-3 hónapig fokozottabb ellenõrzést igényel. (Szülés után az egyszer már elõzetesen kúraszerûen kezelt pajzsmirigy túlmûködés kiújulhat 1 éven belül akkor is, ha maga a terhesség minden gond nélkül lezajlott és nem volt szükség a pajzsmirigy kezelésére.) A kezelés az anyatejbe át nem jutó Propycil-lel folytatódik.
TERHESSÉG ÉS CSÖKKENT PAJZSMIRIGY-MÛKÖDÉS
Pajzsmirigy hormonok hiánya eleve jelentõsen nehezíti a teherbe esést. Az alulmûködés leggyakoribb okai: pajzsmirigy mûtét utáni állapot és a pajzsmirigy krónikus gyulladása. Fontos klinikai jel a kevesebb kalóriabevitel melletti kifejezett hízás, fáradékonyság, fázékonyság, aluszékonyság és székszorulás valamint fokozottabb vízvisszatartás, szárazabb bõr.
Igen fontos a pajzsmirigy hormonok megfelelõ bevitele a szervezetbe a magzat fejlõdésének szempontjából. A pajzsmirigy hormon készítmények , ha normális hormonszinteket érünk el velük, nem befolyásolják más gyógyszerek hatását. A TSH hormon változása a gyógyszeradag módosítás után kb. 4 héttel jelentkezik.
A hormon pótlás kívánt mennyisége a magzat növekedése folytán nõhet (oka a megnövekedett pajzsmirigy hormon kötõ fehérje mennyiség is, ami miatt a hatékony szabad hormon szintek relatíve alacsonyabbak lehetnek), ezért hat hetente javasolt ellenõrizni a kismamát.
Szülést követõ 6 héten belül számottevõ esélye van (kb. 10%) a szülés utáni steril, autoimmun pajzsmirigy gyulladás kialakulásának. Jórészt tünetmentesek maradnak, máskor igazi hormon túltermelés vagy alultermelés alakul ki. Szülés utáni 2 hónapon belül fokozódó fáradékonyság és a pajzsmirigy alulmûködésére (hízás, fokozott vízvisszatartás) vagy túlmûködésére (fogyás, szapora szívdobogás, remegés) utaló panaszok jelentkezhetnek.
Az így kialakult pajzsmirigy mûködési zavarokat is szakemberrel kell figyeltetni. Sok esetben spontán elmúlnak a tünetek, máskor tartós kezelés szükséges."