"TERHESSG ALATT NORMLISAN BEKVETKEZÕ VLTOZSOK
A terhessg egszsges szervezetben is vltozst okoz a pajzsmirigyen.
Az kori egyiptomi orvosok vkony fûszlat ktttek a fiatal asszony nyakra, s ha az elpattant a nyak vastagodsa miatt, gyantottk, hogy terhes lett…
A nyak megvastagodsnak oka eredetileg jdhinyosabb terleteken a terhesek fokozottabb vizelet jd rtsbõl fakad - a pajzsmirigy trfogat nvekedse elrheti a 30 %-ot. Ki kell emelnnk azonban, hogy a terhessg jelentõs, szembeszkõ pajzsmirigy nagyobbodssal, strumval NEM jr egytt, ennek megjelensekor pajzsmirigy betegsg irnyba trtnõ kivizsgls szksges. A pajzsmirigy tlmûkds a cukorbetegsg utn a msodik leggyakrabban kifejlõdõ hormonlis rendellenessg terhessg sorn.
A magzat fejlõdsnek korai idõszakban (11. htig) a mhlepnyen tjut anyai pajzsmirigy hormonok felelõsek a megfelelõ fejlõdsrt, ksõbb a magzat sajt, mr kifejlõdtt pajzsmirigye termeli a szksges hormonokat(16. httõl). Tbb fejlõdsi rendellenessg lp fel az alacsonyabb hormonszintek mellett, mintha emelkedettek az rtkek (utbbiak egyb, fõleg szvmûkdssel kapcsolatos szvõdmnyeket okozhatnak)
Alapjban vve brmilyen pajzsmirigy mûkdsi rendellenessg mellett kihordhat a terhessg, ha bekvetkezik… Nehz a teherbeess pajzsmirigy tlmûkds s alulmûkds eseteiben. Ismtelt spontn abortuszok esetn pedig a pajzsmirigy krnikus autoimmun gyulladsra is rdemes gondolni.
TERHESSG S PAJZSMIRIGY-TLMÛKDS
Minden 1000 terhes nõnl kb. 2 esetben alakul ki pajzsmirigy tlmûkds .
A pajzsmirigy tlmûkds ugyangy jelentkezik, mint egybknt, csak szembetlõbb lehet a testslygyarapods elmaradsa illetve a kifejezett testslycskkens j tvgy mellett.
Szaporbb szvmûkds, izzadkonysg, fradkonysg, hõemelkeds, hajhulls, remegs egszthetik ki a panaszokat. A betegsget alacsonyabb sTSH szint mellett emelkedett FT4 s FT3 vagy emelkedett FT4-index s FT3-index rtkek mutatjk laboratriumi szempontbl.
Amennyiben elõzetesen mr kezeltk pajzsmirigy tlmûkds miatt, a terhessg elsõ harmadban az tlagosnl sokkal nagyobb az esly a betegsg kijulsra, ennek tudatban kell lennie.
Pajzsmirigy tlmûkds kezelse kzben is teherbe eshet, ez nem jelenti a terhessg megszntetsnek indokt. A gyakorlat szerint a mhlepnyen t nem jut pajzsmirigy hormon termelst gtl gygyszert adunk (ne bntsuk a magzati pajzsmirigy hormontermelst) - ilyen a propyl-thiouracil (Propycil). Sem ez a gygyszer, sem a Metothyrin nevû ksztmny nem okoz fejlõdsi rendellenessget a magzaton.
ltalnos letviteli tancsknt emlthetõ a fizikai kmlet, a megfelelõ folyadk bevitel, a meleg s a napsts kerlse, jdtartalm gygyszerek s termszetgygyszati szerek kerlse.
A szapora szvdobogs miatt alkalmazott btablokkol gygyszerek sem okoznak problmt a jl adagolt esetekben. Gygyszeresen nehezen karbantarthat (labilis) betegsg esetn gyakran elvgzik a pajzsmirigy mûttet a terhessg msodik s harmadik harmadnak hatrn. A mûtt nem jr nagyobb veszllyel sem az anyra, sem a magzatra.
Specilis eset, amikor a magzati szvhangok vlnak szaporv, noha az anya pajzsmirigy hormonszintjei jk. Autoimmun hipertirezisban a pajzsmirigy mûkdst fokoz fehrje anyagok tjuthatnak a mhlepnyen s ezek okozhatjk a magzati pajzsmirigy hormon tltermelst s struma kialakulst - ebben az esetben ad a kezelõ orvos mhlepnyen tjut, a magzati pajzsmirigy hormon termelst gtl Metothyrin nevû gygyszert.
Terhessg alatt a hipertirezis szorosabb ellenõrzst ignyel. Kiemelten fontos, hogy szls krl mindenkppen normlisak legyenek a hormon szintek, mert normlis szlskor a fokozott megterhels melletti emelkedett pajzsmirigy hormonok kritikus helyzetbe hozhatjk a szlõ nõ szvt.
Szlst kvetõen a pajzsmirigy tlmûkds fellngolhat, 2-3 hnapig fokozottabb ellenõrzst ignyel. (Szls utn az egyszer mr elõzetesen kraszerûen kezelt pajzsmirigy tlmûkds kijulhat 1 ven bell akkor is, ha maga a terhessg minden gond nlkl lezajlott s nem volt szksg a pajzsmirigy kezelsre.) A kezels az anyatejbe t nem jut Propycil-lel folytatdik.
TERHESSG S CSKKENT PAJZSMIRIGY-MÛKDS
Pajzsmirigy hormonok hinya eleve jelentõsen nehezti a teherbe esst. Az alulmûkds leggyakoribb okai: pajzsmirigy mûtt utni llapot s a pajzsmirigy krnikus gyulladsa. Fontos klinikai jel a kevesebb kalriabevitel melletti kifejezett hzs, fradkonysg, fzkonysg, aluszkonysg s szkszoruls valamint fokozottabb vzvisszatarts, szrazabb bõr.
Igen fontos a pajzsmirigy hormonok megfelelõ bevitele a szervezetbe a magzat fejlõdsnek szempontjbl. A pajzsmirigy hormon ksztmnyek , ha normlis hormonszinteket rnk el velk, nem befolysoljk ms gygyszerek hatst. A TSH hormon vltozsa a gygyszeradag mdosts utn kb. 4 httel jelentkezik.
A hormon ptls kvnt mennyisge a magzat nvekedse folytn nõhet (oka a megnvekedett pajzsmirigy hormon ktõ fehrje mennyisg is, ami miatt a hatkony szabad hormon szintek relatve alacsonyabbak lehetnek), ezrt hat hetente javasolt ellenõrizni a kismamt.
Szlst kvetõ 6 hten bell szmottevõ eslye van (kb. 10%) a szls utni steril, autoimmun pajzsmirigy gyullads kialakulsnak. Jrszt tnetmentesek maradnak, mskor igazi hormon tltermels vagy alultermels alakul ki. Szls utni 2 hnapon bell fokozd fradkonysg s a pajzsmirigy alulmûkdsre (hzs, fokozott vzvisszatarts) vagy tlmûkdsre (fogys, szapora szvdobogs, remegs) utal panaszok jelentkezhetnek.
Az gy kialakult pajzsmirigy mûkdsi zavarokat is szakemberrel kell figyeltetni. Sok esetben spontn elmlnak a tnetek, mskor tarts kezels szksges."